Tegoroczny Tydzień Mediacji 2024 był pełen inspirujących wydarzeń, które pozwoliły na propagowanie idei mediacji w różnych środowiskach.
Zaczęliśmy od spotkania w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód, gdzie dr Anna Bicz-Kordonets wraz z sędzią Michałem Kwiatkowskim spotkała się z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza. Wspólnie omówiliśmy, kiedy mediacja może być lepsza niż postępowanie sądowe, a uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji o zaletach i wadach obu metod rozwiązywania sporów.
W Zakładzie Karnym w Wojkowicach, nasza mediatorka, dr Dominika Bek, spotkała się z mężczyznami odbywającymi karę pozbawienia wolności w oddziale półotwartym. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia rozmawialiśmy o mediacji w sprawach karnych, z naciskiem na mediację po wyroku i wyzwania związane z udziałem osób pozbawionych wolności w takich procesach.
W ramach obchodów, uczestniczyliśmy również w corocznym spotkaniu z okazji Dnia Mediacji w Sądzie Okręgowym w Katowicach, gdzie szczególnie skupiliśmy się na edukacji w zakresie mediacji. Mediatorka Aneta Tombarkiewicz-Olszewska mówiła o mediacji w szkołach, dr Anna Bicz-Kordonets o wprowadzeniu mediacji akademickich na uczelniach, a mediatorka Joanna Chat omówiła bariery hamujące rozwój mediacji w Polsce.
Dyrektorka Śląskiego CAM dr Anna Bicz-Kordonets miała przyjemność rozmawiać także z Anettą Chlebicą-Zawadą w Polskie Radio Katowice S.A. o tym, czym jest mediacja rodzinna i jak może wspierać rodziny w rozwiązywaniu konfliktów.
Dodatkowo, mediatorka r.pr. Monika Biernot oraz dr Anna Bicz-Kordonets uczestniczyły w II Konferencji Regionalnej „Przestrzeń dla mediacji w szkole”, organizowanej przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny „Metis” w Katowicach. W trakcie konferencji prelegentki przybliżały przedstawicielom środowisk oświatowych ideę mediacji oraz korzyści płynące z wprowadzania mediacji do szkół. Skupiły się również na rozwojowych aspektach mediacji, zachęcając uczestników do refleksji nad rozwijaniem zasobów osobistych oraz wspierania w tym swoich podopiecznych.
Na zakończenie zorganizowaliśmy dwa webinary:
- „Mediacja online: poufność, bezpieczeństwo i podpis kwalifikowany”, w którym prelegenci – r.pr. Piotr Zarzecki, sędzia dr Ireneusz Wolwiak, prof. Andrzej Torbus oraz dr Anna Bicz-Kordonets – omówili kluczowe aspekty prowadzenia mediacji w trybie zdalnym, zabezpieczenia poufności oraz podpisu kwalifikowanego.
- „Mediacja w kajdankach. Jak prowadzić mediację w sprawie karnej z oskarżonym pozbawionym wolności?”, który poświęcony był organizacji mediacji w zakładach karnych, zachowaniu poufności oraz bezpieczeństwu uczestników i mediatorów.
Tydzień Mediacji 2024 był dla nas czasem pełnym wartościowych dyskusji i inspiracji do dalszych działań w zakresie propagowania mediacji. To dopiero początek!